Regał do garażu – jak wybrać najlepszy?

Garaż to nie tylko miejsce postoju samochodu. To miejsce, w którym wielu mężczyzn uwielbia spędzać swój wolny czas. Jedni lubią pomajsterkować, inni porozmawiać ze znajomymi, czy naprawić auto. Do tych czynności potrzebna jest duża ilość sprzętu, który powinien być w zasięgu ręki. Musi on mieć jednak swoje miejsce, a do tego potrzebne są właśnie regały garażowe.

Jak dobrać regał do garażu?

Regały do garażu to nieszablonowy typ mebli. Mają różne kształty oraz wagę, a udźwig i kubatura muszą sprostać potrzebom majsterkowicza.Muszą także komponować się z miejscem. Garaż jest miejscem o ograniczonej powierzchni biorąc pod uwagę fakt, iż jego głównym celem jest przechowywanie pojazdów. Niejednokrotnie garaż pełni również funkcję piwnicy, co skutkuje jeszcze większą ilością magazynowanych przedmiotów. Priorytetem regałów garażowych jest więc pomieszczenie maksymalnie dużo przedmiotów wykorzystując jak najmniej powierzchni. Nie jest to jednak jedyne kryterium doboru regału. Powinniśmy zwrócić także uwagę m.in. na:

  • trwałość oraz możliwie największy udźwig – pamiętajmy, że sprzęt przechowywany w garażu składa się głównie z metali, co skutkuje dużym obciążeniem regału
  • łatwość montażu – złożenie niektórych mebli może trwać nawet kilka dni i niejednej osobie sprawić wiele problemów
  • opcję schowania regału wraz z zawartością półek do odpowiedniego pokrowca – garaż to miejsce, gdzie często się kurzy. Ważne jest zatem to, aby uchronić nasz sprzęt przed pyłami
  • rozmiary, dopasowane do możliwości powierzchni garażu – warto przejść się z metrówką po garażu, aby po złożeniu regału nie okazało się, że jest on większy niż zakładaliśmy.

Detale

Powyższe kryteria jednak nie wystarczą do wyboru najwłaściwszego regału garażowego. Żeby mebel był trwały oraz służył bezproblemowo i służył przez wiele lat, warto zwrócić uwagę także na detale. Nogi regału powinny być wykonane ze stali ocynkowanej. Jest to niezwykle mocny surowiec odporny także na korozję. Półki przeważnie wykonane są z płyty HDF, która jest funkcjonalnym oraz trwałym rozwiązaniem. Dobierając regał do garażu, warto sprawdzić ich grubość. Pamiętajmy, że im grubsze półki, tym większy udźwig. Poprzeczki regału także powinny być wykonane z solidnego materiału,w celu zapewnienia właściwej nośności. Każda wytrzymała półka udźwignie co najmniej 175 kg. Czym w takim razie jeszcze powinniśmy kierować się przy wyborze regału?

  • stalowe, ocynkowane nogi – pamiętajmy, że to one zapewnią stabilność naszemu meblowi
  • możliwość przymocowania do ściany – to bardzo istotna zaleta, jeśli planujemy ustawiać wiele ciężkich przedmiotów
  • grubość półek – im grubsze półki tym więcej udźwigną
  • futerał – to on ochroni nasze przedmioty przed kurzem.
Hand obraz autorstwa peoplecreations - www.freepik.com